Destekler ile Süt Fiyatları Dengelenecek

Tarım alanında yapacağı yenilikleri gündeme getiren isimler arasında yer alan Tarım Bakanı Faruk Çelik, çiğ süt destekleme primlerinin 6 kuruştan 9 kuruşa çıkartılacağını ve üreticilerin her zaman yanında olduklarını belirtti.

Çiftçilere vaat edilen hususlara 64. Hükümet Programı kapsamında yer ayrıldı. Gübre ve yemde KDV oranlarının kaldırılması gibi kısa vadeli olan vaatler hayata geçirildi. Seçimlerden sonra adından sıkça söz ettirmeyi başaran Faruk Çelik, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir TV programında sorulan soruları cevapladı.

süt fiyatları dengelenecek

Yeni Düzenlemeler Yolda

Üretim maliyetlerinin düşürülmesi ve rekabet ortamındaki sorunların ortadan kaldırılması için havza üretiminin önemli olduğunu söyleyen Çelik, üretim ve ürün planlamalarının yapılacağını söyledi. Üreticilere sağlanan mevcut desteklerin yeniden ele alınacağını da belirten Çelik, yeni politikalar üzerinden düzenlemeler yapacaklarını söyledi.

Bakan Faruk Çelik, yaptıkları çalışmalardan sonra hayvancılık işletmelerinin ölçeğinin büyük baş hayvanlarda 1 ile 9 baş arası hayvan sahibi işletmelerinin %75 oranında olduğunu söyledi. Ürün fiyatlarında yaşanan üretici ve tüketici fiyatlandırmalarında da dengesizlik olduğunu dile getiren Çelik, hayvan kayıt sistemini kısa sürede daha iyi hale getireceklerini söyledi.

Çiğ süt destekleme primleri üzerinde de çalışmaların sürdüğünü söyleyen Çelik, primlerin 6 kuruştan 9 kuruşa çıkartılmasının fiyatlandırma açısından dengelemeye sebep olabileceğini belirtti.