Süt Fiyatlarına Üreticilerden Tepki Var

Çiğ süt fiyatları girdi maliyetlerine ve enflasyondaki yüksek artış değerlerine rağmen yaklaşık 1 yıldır sabit bir şekilde duruyor. Fiyatların artmaması ise hayvancılık sektöründe büyük bir krizin yaşanmasına sebep oluyor. Üreticilerin gösterdikleri tepkilere ise Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar’dan destek geldi.

Geçtiğimiz yılın Temmuz ve Aralık dönemlerinde belirlenen 1.5 TL’lik fiyatlar hala sabit bir şekilde duruyor. O tarihten beri enflasyon ve döviz kurunda ciddi artışlar meydana gelmesine rağmen fiyatların bu şekilde sabit durması büyük tepki çekiyor.

süt fiyatlarına tepki var

Süt Üreticileri Mağdur

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, son 1 yıl içerisinde süt ürünlerinin perakende fiyatları ve üreticilerin yem girdileri fiyatları artarken çiğ süt fiyatlarının 1.5 TL’lik bir fiyatta sabit kalmasının kabul edilemeyecek bir durum olduğunu söyledi. Bayraktar, “Fiyatlarda ortak bir karara varılmaz ise damızlık hayvanların kasaba gitmesi, et krizinin yaşanması ve ülke dışına 3 milyar dolardan fazla bir dövizin gitmesi kaçınılmaz olabilir.” dedi.

Üreticilerin yem ve süt fiyatlarında söz sahibi olmadığını belirten Bayraktar sözlerine şu şekilde devam etti;

“Üreticiler sürekli mağdur oluyor. Bu durumda kazananlar sürekli fabrikalar ve sanayiciler oluyor. Döviz kurlarındaki en ufak değişim üreticinin süt fiyatlarında zam olarak karşımıza çıkıyor. Bu gidişatı kontrol altında tutamazsak ve sabitleyemezsek ülke olarak bu durumdan hepimiz zararlı çıkarız. Fiyatı bir yıldır sabit duran çiğ süt sanayicilerin kazanmasına ve üreticilerin sürekli kaybetmesine yol açıyor. Mağdur olan yüz binlerce süt üreticisi mevcut.”